Moje słodkie pomysły na desery

Just another weblog

Tłusty czwartek a nasze zdrowie


Tłusty czwartek to dzień, podczas którego jemy dużo różnych pączków, donutów i innych, podobnych przysmaków. Dla niektórych jest to jedyna okazja w roku, by zjeść takie przysmaki – w końcu wielu z nas dba o swoje zdrowie, i ogranicza spożycie cukru do minimum. Jednak „luzuje” trochę zasady swojej diety w dni takie jak tłusty czwartek, twierdząc że jeden dzień w roku jedzenia słodkich donutów i pączków na sto procent nie może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a co najwyżej spowodować, że będziemy musieli biegać godzinę dłużej by spalić nadprogramowe kalorie. Czy to prawda? O tym poniżej.

Pączki w tłusty czwartek

Jeżeli interesujecie się tematyką diet, i podobnych rzeczy to na pewno wiecie, że wiele osób podczas swojej diety robi sobie dni odpoczynku od niej. W terminologii kulturystów i osób aktywnie spędzających czas nazywane jest to określeniem „cheat day”. W skrócie – jest to dzień, podczas którego możemy jeść co chcemy, i nie ograniczać się w ogóle. Pod warunkiem, że podczas każdego innego dnia przestrzegamy zasad diety, to nie powinno to nam w niczym zaszkodzić. Podobną analogie można zastosować właśnie do tłustego czwartku – jeden dzień raz do roku jedzenia słodkich pączków nie powinien nam zaszkodzić, pod warunkiem że w każdy inny dzień po prostu przestrzegamy naszej diety.

Ale nadal należy zachować umiar

Zjedzenie trzydziestu pączków (są osoby zdolne do tego) jedynie spowoduje, że będziemy mieli boleści brzucha i inne problemy zdrowotne. Podczas takiego dnia także należy zachować umiar, ale po prostu mniejszy i dużo luźniejszy. Możemy po prostu ograniczyć się np. do pięciu pączków, rozłożonych na cały dzień – nadal będziemy mieli przyjemność z jedzenia czegoś słodkiego, czego nie robimy w trakcie normalnych dni, a ponadto nie będziemy potem musieli zmagać się z boleściami brzucha, bądź też biegunką. Więc jak sami widzicie – jest to sytuacja win-win, i dla naszego żołądka, dla naszego organizmu, dla nas samych oraz dla naszego portfela.