Moje słodkie pomysły na desery

Just another weblog

Historia pączka

paczek

Czy wiesz, że 3 czerwca to ”narodowy dzień pączka”? Wydaje mi się, że każdy kto chociaż tylko trochę lubi słodkości będzie je świętował.

Pączki!

Pączki w kulturze europejskiej są wytwarzane od XVII wieku, a jej korzenia pochodzą z kuchni Bliskiego Wschodu. Zostały sprowadzone do Ameryki przez Holendrów jako olejowe smażone placki ciasta. Wykonane były z ciasta drożdżowego bogatego w jajka i masło oraz suszone owoce. Cała ich słodycz pochodziła właśnie z suszonych owoców. Ciasto było często nieco lepkie (zbyt dużo mąki, oraz oleju dawało maślany i lepki smak) więc porzucono tą formę i stworzono nowy przepis na pączki. Powstałe pączki miały formę nieregularnych kulek, które otrzymały nazwę: smażonych olejowych kulek. Zostały one spożywane między innymi podczas holenderskich Świąt Bożego Narodzenia.

A więc jak to było?

Historia pączka sięga wieków, na długo przed odkryciem nowego świata. W starożytnym Rzymie i Grecji, kucharze smażyli paski ciasta i moczyli je w miodzie. W czasach średniowiecznych, kucharze zaczęli smażyć małe porcje niesłodzonego ciasta drożdżowego i zalewali je słodkim sosem by osłodzić ich smak. Ta forma ciasta szybko stała się popularna w północnej części Europy i między innymi w 1400 roku cała Anglia zachwycała się tymi słodkościami. W XV wieku w Niemczech, gdzie cukier był trudny do zdobycia, były one często przygotowane z pikantnym nadzieniem, taki jak mięso lub grzyby.

Donaty

W końcu do pączka zostały dodany na środek otwór, aby utworzyć kształt obwarzanka. Pomysł ten powszechnie przypisywany jest kapitana Hanson Gregory, holenderskiego żeglarza, którego matka zrobiła kilka pączków na podróż. Istnieje natomiast wiele odmian tej historii, więc kto wie co się właściwie stało.

Pączki na święta

Oczywiście, ci z nas, którzy obchodzą Chanuka powinni wiedzieć, że pączek ma również bogatą historię w kuchni żydowskiej. Wśród mizrachi i żydów sefardyjskich są one smażone w głębokiem tłuszczu i nazywane są sufganiyot lub bimuelos są przygotowane podobnie jak ponad tysiąc lat temu. Są one najczęściej podawane na święta i uroczystości, takie jak Chanuka.